Specials

A.Ş.K. Trio RÖportajı

LOMM: Grubunuz hakkında bilgi verebilir misiniz? A.Ş.K. Trio ne zaman kuruldu, elemanlar kimler, nasıl tanıştınız?

Arda Varol (davul) ve Şinasi Celayiroğlu (gitar)’nun beraber üyesi oldukları Ankara Kent Orkestrası’ndan arta kalan zamanlarda yaptığı çalışmalar, 2018 baharında Koray Ergünay (bas)’ın da katılımı ile A.Ş.K. Trio haline dönüştü.  Tüm bu müzisyenler doksanlardan günümüze farklı projelerle birlikte olmuştu. Ancak A.Ş.K. Trio, üçünü buluşturan ilk proje.

LOMM: Müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Kendimizi belirli bir tarz ile özdeşleştirmiyoruz, genel bir çerçeveden A.Ş.K. Trio’nun müziği jazz-rock-fusion olarak nitelenebilir. Burada müzik tarzından çok müzisyenlerin kendi enstrümanlarında yansıttıkları tarz ve tavırları belirleyici oluyor. Ortaya çıkan müzik kendine has ve herkesin müziksel kimliğini içeriyor.

LOMM: Parçalarınız nasıl ortaya çıkıyor, müziksel fikirlerinizi nasıl işliyorsunuz?
Doğaçlamalar A.Ş.K. Trio’nun müziğini önemli ölçüde besliyor. Belirli kısa temalar, ritmik gruplar üzerinde enstrümanlarımızı kullanarak sesli düşünüyoruz 🙂 genellikle de ortaya ilginç bir şeyler çıkıyor, sonradan onları rafine ediyoruz. Ayrıca hepimizin önceden hazırlamış olduğu bazı temalar ya da parçaları trio “sound”unda yorumlayarak da parçaların şekillendiği oluyor.

LOMM: Müziğinizi nasıl dinleyebiliriz? Bir demo ya da kaydınız var mı? 

Şu anda dijital müzik platformlarında yayınlanmış iki albümümüz var. İlki 2019 yılında Mireille Music tarafından yayınlandı, YouTube ve Spotify’da “A.Ş.K. Trio” olarak grubun aynı adıyla yer alıyor. İkinci albüm ise ilkinden bir yıl sonra “+3” adıyla çok yeni çıktı. Kayıtlarda hem sound hem ifade açısından beklediğimizi elde ettik. Parçaları konserlerde daha yüksek enerji, farklı formlar ve sürprizlerle çalıyoruz. Özellikle de doğaçlamalar ve bireysel ifadeler iyice öne çıkıyor.

LOMM: Albüme dinleyici tepkileri nasıl?
İlk albümle ilgili çok olumlu yorumlar alıyoruz, ikincisi zaten daha çok yeni. Özellikle orijinalmüziksel tavırların biraz geride kaldığı son yıllarda hem kompozisyon hem de enstrümancılık açısından sıkı işler duymayı özleyen dikkate değer bir dinleyici olduğunu görmek umut verici.


LOMM
: Bu günlerde neler yapıyorsunuz, yeni konser, kayıt, turne takviminiz nasıl?

Şu anda bütün dünya malum salgın hastalıkla boğuşuyor. 2019 ve 2020’de Ankara ve Eskişehir’de keyifli konserlerimiz oldu, şu dönemi atlatıp her şey biraz normale döndüğünde kaldığımız yerden başka şehirlerde de konserlerimize devam etmek istiyoruz. Dinleyiciler konser tarihleri ve diğer gelişmeleri Facebook ve Instagram sayfalarımızdan takip edebilirler.


LOMM
: Gelecekle ilgili plan ve beklentileriniz neler?
Salgının getirdiği olumsuzluklar dışında keyfimiz yerinde;  kayıtlar, konserler ve yeni parçalar var aklımızda… Enerjimizi ve hızımızı düşürmeden devam etmek istiyoruz.


LOMM
: Stüdyo ya da sahne, sizce hangisi daha heyecanlı? 

Stüdyoda tertemiz seslerle çalışmak, çalmak da keyifli olmasına rağmen sahnede seyircilerle müziği paylaşmak hepimiz için daha eğlenceli.

LOMM: Besteleme sürecinizden de biraz bahseder misiniz? Parçalarınızı nasıl yapıyorsunuz? 

Tüm parçalarımız enstrümantal ve hepimizin katkısı ile ortaya çıkıyor. Ama temayı ve ritmik figürü birimiz getirmiş olsak bile, bu malzeme diğerlerinin tavırları ile şekilleniyor ve ortaya hepimize ait bir müzik çıkıyor.

LOMM: Sizi etkileyen grup ve müzisyenlerden hangilerini sayabilirsiniz? 

Herkesin ayrı ayrı derinden etkilendiği müzisyenler ve grupları var, bunların bazıları da ortak. Yine de herhalde kendi müziksel karakterlerimiz, etkilendiğimiz sanatçılardan çok daha fazla olarak müziğimizde hissediliyordur. 


LOMM
: Sizce hangisi daha önemli, seyircinin eğlenmesi mi yoksa müziksel içerik mi?

Biz kendimizi müzisyen olarak ifade ettiğimiz, çalarken de heyecan hissettiğimiz müziği yapıyoruz. Bunları bizimle paylaşmak isteyenler konserlere geliyor ve birlikte iyi vakit geçiriyoruz.

LOMM: Grup olarak müzik geçmişinizde önemli gördüğünüz başarılarınızı sorsak, neler söylersiniz?

Bu sorunun yanıtı herhalde çalışma etkinliğimiz olacaktır. Besteleri hızlı bir şekilde tamamlayıp kaydedebilmek, bugünün koşulları için oldukça önemli bir başarı.  Ayrıca oldukça karmaşık ve teknik olarak zorlayıcı form ve pasajları canlı olarak güle oynaya çalmaktan da keyif alıyoruz.


LOMM
: Bitirirken sizleri takip edenlere söylemek isteyeceğiniz neler var?

Konserlere herkesi bekleriz. Eminiz farklı tarzlarda müzik dinleyen ve yenilik arayanlar çok eğlenecekler…

Facebook

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply