Türkçe İçerik

CRUSHEM yenİ teklİSİ “Bane”İ yayımladı

Son çalışması “OBS”u 2017 yılında yayımlayan Crushem, yenilikçi tavrı ve modern sound’u ile yakın takibe aldığım gruplardan biri. Grubun basçısı Batu (Umut Batuhan Kızıltepe) yeni tekli haberini benimle paylaştığında çok mutlu oldum. Üzerine parçayı dinleyince mutluluğum bir kat daha arttı. Oldukça karizmatik bir parça yazmış grup, uluslararası standartları da tutturmuş.

Bane geçtiğimiz Cuma günü dinleyici ile de buluştu. Hala dinlemeyenleriniz varsa hemen parçayı paylaşalım.

Bane’de, grubun önceki albümünde de gitarist/vokalist olarak yer alan, ayrıca grubun tüm söz müzik ve aranjelerini üstlenen Batu Certel, davulda Efe Ağaçkesen, bas gitarda ve teknik kısımda Umut Batuhan Kızıltepe, lead gitarist olarak ise Oğuzhan Demir var.

Grup, bu zamana kadar geliştirmekte oldukları inovatif sound’larını sevenleriyle buluşturup test ettiklerinden kayıt sırasında oldukça rahatlarmış. Mix ve mastering’in, Batu Certel ve Batuhan’ın, kapak tasarımı ve bu süreçteki her türlü görsel materyalin de grubun kolektif ürünleri olduğunu özellikle belirtelim.

Yeni Single “Bane”in Hikayesi:

Single sürecinde oldukça heyecanlı olan ve yeni fikirleri denemekten çekinmeyen Crushem, birçok farklı fikri süzgecinden geçirdi.

Verdiğimiz konserler sürdüğü esnada, üzerinde çalıştığımız materyallerin bir araya gelmesi için bolca stüdyoya kapanmıştık. Elimizdeki fikirleri en iyi şekilde kullanmayı hedefliyorduk, dolayısıyla da bizi uzun bir süreç bekliyordu. Birçok beste üzerinde çalışıyor olsak da aralarından birinin sıyrılacağını biliyorduk ve ona göre hareket ediyorduk. Elimizde somut bir şeyler vardı, fakat ortaya çıkacak şeyin gelişigüzel düzenleme ve sözlerden ibaret olmasını istemiyorduk. Bu da biraz zaman alacaktı.

Birbirinden harika ve beyefendi bu müzisyenler teklilerini geçtiğimiz Nisan ayında kaybettiğimiz, canımız Çağlan Tekil‘e ithaf ederek de gönlümüzü kazandı.

Yoğun bir demo sürecinden sonra, nihayet kayıt evresine geçmiştik. Parçayı konserlerimizde de çaldığımız için, kayıt sürecine doğal ve rahat bir şekilde girmiştik. Düşündüğümüz sound’u mix yapacak kişiye doğru şekilde aktarabilmek için, kendimiz kabaca mix yapmakla başlamıştık ancak bu konuda istediğimiz sonucu alamayınca, ana mix sürecini de kendimiz ele almıştık. Bu konuda da kendimizi geliştirebileceğimizi düşünmüştük. Malum Covid-19 ve izolasyon sürecinin başlarında geçici bir ara versek de, elimizden geldiğince devam edip, elimizdeki ürünü insanlara sunmak için tüm çabamızı verdik.

Crushem Kimdir?

Batu CERTEL – Gitar, Vokal
Oğuzhan DEMİR – Gitar
Umut Batuhan KIZILTEPE – Bas Gitar
Efe AĞAÇKESEN – Davul

Crushem, 2015 yılında bir beste grubu olarak İstanbul’da kuruldu. İlk EP çalışmaları “OBS” (2017) ve yenilikçi tavrı ile dikkat çeken grup, dinleyenlerden olumlu tepkiler alıp ve yurtiçi-yurtdışı olmak üzere, inceleme yazılarına konuk oldu. İlk etapta, Dorock Taksim, Shaft Kadıköy ve çeşitli üniversite festivallerinde konserler veren grup, zaman içinde gelişim göstererek Beşiktaş IF ve DorockXL gibi mekânlarda, sahnelerine çeşitli dekor ve görseller ekleyerek, canlı performansını bir seviye ileri taşıdı. Sonrasında uzun bir şarkı yazım sürecine giren grup, elinde ciddi derecede materyal biriktirdi. Müziklerine dair hiçbir şeyi gelişigüzel şekilde yapmama prensibi olan Crushem, söz konusu şarkı yazım sürecinde ortaya çıkan birçok beste arasından sıyrılacak olan “Bane”i dinleyenlere 2020 yılında sunma kararı aldı.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply