Türkçe İçerik

DIO- THIS IS YOUR LIFE

04 Apr. 2014

DIO- THIS IS YOUR LIFE

Heavy Metal tarihinin en karizmatik vokalisti olan Ronnie James Dio için ilk tribute album 1999’da kaydedildi. Kimler yoktu ki o albümde: Blind Guardian, Stratovarious, Hammerfall, Gamma Ray, Axel Rudi Pell, Malmsteen, Doro… 90’larda heavy metal adına umut veren isimlerin bir araya geldiği Holy Dio isimli albümde hard rock tarihinin en iyi parçaları yer almıştı. Ama o albümün önemli bir eksiği vardı, mainstream denecek isimlerden hiç biri albümde yer almıyordu.

Yaklaşık 15 yıl sonra piyasaya sürülen This Is Your Life isimli yeni Dio tribute albümü bu boşluğu dolduruyor. Albümde Slipknot‘dan Corey Taylor var, gayet başarılı bir Rainbow in the Dark performansıyla hem de.. Thrash devi Anthrax, Neon Knightsdiye bağırıyor, tarihin en iyi balladlarına imza atmış olan Scorpions kendilerinin olmayan başka bir ballada el koyuyor ve Temple of the King‘i söylüyor, Ronnie James Dio’dan sonraki en büyük iki metal vokalistinden biri olan Rob Halford ise Man on the Silver Mountain‘a all star bir kadronun eşliğinde hayat veriyor.

Peki tüm bu isimler Dio ismini dünya müzik piyasasının gündemine getirmek için yeterli mi? Bu soruya olumlu yanıt vermek zor. İşte bu noktada yaşayan en popüler gruplardan biri devreye giriyor: Metallica.

Metallica, hard rock tarihinin efsanelerine saygıyı hiçbir zaman eksik tutmadı. Rock’n Roll Hall of Fame’e çağrıldıklarında James “Deep Purple, Ted Nugent, Kiss, Iron Maiden, Judas Priest’e teşekkür ederiz” diye başladı konuşmasına.. Diğer bir efsane grup Iron Maiden’ın vokalisti Bruce Dickinson zaman zaman kendilerine sataşsa bile grup üyeleri “efendiliğini” hiç bozmadı.

Wendy Dio, This is Your Life üzerine çalışmaya başladığında da arayan yine James oldu. Grup, albümde 4 parçalık bir medleye imza attı. Ronnie Rising Medley isimli çalışma, Dio’nun Rainbow dönemindeki en iyi parçalarını kapsıyor. A Light in the Black ile giriş yapılıyor. Ardında Tarot Woman geliyor. Sonra Metallica hayranları Stargazer isimli destanla tanışıyor. Medley bence tarihin ilk thrash parçası ola Kill the King ile sona eriyor.

Zaten muhteşem olan parçaları yeniden yorumlamak bazen çok da gerekli olmuyor. Ama Metallica yorumları Ronnie James Dio’yu tam anlamıyla yeni kuşakla buluşturuyor. Albüm Motorhead, Halford, Anthrax, Scorpions’ın desteğiyle de arşivlik bir hal alıyor.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply