Q&A With LOMM Türkçe İçerik

Kaçış Röportajı

Senem (aka Lady Obscure): Selamlar, süpriz şekilde karşımıza çıktınız ve müziğinizi de pek beğendik. Kimsiniz siz hakikaten? 😊 Yeni bir oluşum mu Kaçış?

Yepyeni bir oluşum. Kaçış’ın temeli uzun zamandır beraber müzik yapan iki arkadaşın neden biz de bir albüm yapmayalım sorusunu sorması ile atıldı. Aynı zamanda 21 yıldır aynı apartmanda yan komşu olan iki arkadaşız biz, Doğa Özer avukat, Mert Çayırlıoğlu mimar. İkimiz de müzikten aldığımız keyfi çok az şeyden alıyoruz:) beraber çalmayı ve beste yapmayı seviyoruz, buradan hareketle özgün üretimler yapmaya çalışıyoruz. Beğenmenize çok sevindik

Senem: Komşu Alabora şahane. Çok kaliteli iş. Kayıt da tertemiz. Kimlerin parmağı var şimdi bu işte? Beste, performanslar, prodüksiyon ve post-prodüksiyon kimlere ait?

İki şarkıda da söz müzik ve düzenlemeler Doğa ve Mert’e ait. Şarkılar özelinde aramızdaki roller de değişebiliyor., önümüzdeki şarkılarda da farklı line-up’lar farklı görev dağılımları söz konusu. Bu iki şarkıda ise Mert bas ve ritm gitarları çaldı, back vokal yaptı. Doğa da gitar sololarını attı ve vokal yaptı. Bateride arkadaşlarımız Altan Bitik ve Cahit Cengiz Köksal, geri vokalde Gülce Güngör, darbukada ise Suat Çıra bize eşlik etti. Tertemiz kayıtta, miks ve masteringde ise Ankara Mirage Stüdyoları ve Ayhan Aydın imzası var.

Senem: Aaaaa tamamdır, taşlar yerine oturdu 😊 Dediğim gibi biz beğendik, bizim dışımızda tepkiler nasıl?

Toplumun çeşitli kesimlerinden, birbirinden farklı insanlardan olumlu tepkiler almamız ve bizi hiç tanımayan insanların tesadüfen görüp de şarkılarımızı kendi iradeleriyle beğenip paylaşmaları bizi ilk etapta çok mutlu etti. İngilizce bilmeyen dinleyicilerimizin JJ’i mırıldanması, Türkçe bilmeyenlerin İnsansın’ı söylemeye çalışmalarını duymak da süper bir deneyimdi.

Senem: Kimden, neyden kaçış? 😊

Kaçış hayatın sıkıcılığından, kendi hayallerimize ve tektipleşmekte olan müzikten, ufuktaki özgün üretimlere doğru giden bir hareket. Kaçış bu noktada bizim için hem bir araç hem de bir tavır.

Senem: Etkilendiğiniz müzisyenler/gruplar kimler? Türkiye’den dünyadan?

Red Hot Chili Peppers bu işin çocukluktan bu yana gelmesini sağlayan ilk ilham. Ondan sonra da King Crimson’ı saymalıyız. Türkiye’den de Mozaik bize ilham veren gruplar arasında.

Senem: Pandemi müzik endüstrisini fena vurdu. Siz nasıl etkinlendiniz? Nasıl geçti bu son bir sene?

Hedefimiz bu iki şarkıyı da geçen sene Nisan ayında klipleriyle birlikte yayınlamaktı. Pandemi bizden önce hayatın da bazı planları olabileceğini bize hatırlattı. Bir yandan da zaman kullanımı yönünden de öğretici oldu.

Senem: Gelecekle ilgili plan ve beklentileriniz neler? Sırada ne var? Bir albüm gelecek mi?

Bizler albüm dinleyen insanlar olsak da şu anki koşullarda tek tek besteledikçe bu işleri ortaya çıkarmak daha çok içimize siniyor. İlk etapta bu yaz daha jazzy bir parça olan “Değer Verirsin” sonrasında da daha uzun ve biraz senfonik bir iş olan “Inside” yolda.

Senem: Harika, bekliyoruz. Sahne tecrübeniz var mı? Stüdyo mu sahne mi daha heyecanlı?

Mert’in Türkiye’nin çeşitli yer ve festivallerinde çok sayıda tecrübesi var. Doğa’nın ise yok. Altan ve Cahit çeşitli gruplarda bateri çalıp sahne tecrübesi edindi. Back vokalimiz Gülce ise uzun yıllardır çeşitli korolarda çalışmalarını sürdürüyor.

Senem: En sevdiğiniz albümler?

Mert: King Crimson – Lizard, Suffocation – Human Waste, Nirvana – Nevermind, Megadeth – Rust In Peace, She Past Away – Narin Yalnızlık

Doğa: Khan – Space Shanty, T2 – It’ll All Work Out In Boomland, Caravan – In The Land Of Grey And Pink, King Crimson – In The Court Of The Crimson King, Hardal – Nasıl Ne Zaman?

Senem: Bu akşam istediğiniz 5 film karakteri ile yemek yeme şansınız var. Kimlerle yemek yiyorsunuz?

Mert: Rezervuar Köpekleri – Mr. Pink. Yemekten sonra bahşiş vermeme riski olsa da çağırırdım. American Psycho – talihsiz şekilde ölen sarışın kız. Donnie Darko – Donnie Darko. Olağan Şüpheliler – Kayzer Sose. Uzak (Nuri Bilge Ceylan) – köyden gelen işsiz çocuk. Bonus: Life Lessons – Lionel Doble

Doğa: Tetikçi – Chev Chelios. A Serious Man – Rabbi Marshak. Yıkılmayan Adam – Çakır (Cüneyt Arkın) Yojimbo – Yojimbo. The Big Lebowski – Lebowski.

Senem: Bitirirken sizi takip edenlere ve edeceklere söylemek isteyeceğiniz neler var?

Çalışıyoruz. Yazmaya, sorgulamaya ve üretmeye devam ediyoruz. Yeni şarkılarımız, onlara çekeceğimiz tüm klipler ve pandemisiz bir dünyada vereceğimiz tüm konserler için çok heyecanlıyız. Bizi takip etmeye devam edin 🙂

Senem: Teşekkürler

Biz teşekkür ederiz.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply