Album Reviews Music News Türkçe İçerik

Merve Çaloğlu ve Mavi

Bugün size geçtiğimiz yıl içinde tanıdığım bir sanatçıdan ve ilk dinlediğim andan itibaren bende bir  yer edinen parçası “Mavi”den bahsetmek istiyorum.
Merve Çaloğlu’nu esasen müzik camiasından değil, bir girişimcilik platformundan tanıdım. Sesini ilk kez duyduğumda, sesinin niteliği beni derinden etkilemişti. Akılda kalıcılığı, iz bırakan dokusu ve tatlı tınısıyla Merve, teknik açıdan da sesini ustalıkla kullanan bir sanatçı. Bu özellikler “Mavi”yi, bir kez bile dinlendiğinde sevilen, zihinde kalıcı bir parça haline getiriyor. Canlı bir kayıtta karşılaştığım bu eseri, kayıtlı bir versiyonunu bulamayınca yeniden dinleme arzusu içimde bir burukluk yaratmıştı. Neyse ki Merve, benim gibi hisseden tüm sevenlerinin isteklerine kulak vererek Mavi’yi Türkiye’nin en iyi gitaristlerinden Öner Tombuloğlu eşliğinde canlı olarak kaydetti ve  ilk dinleyişte bile insanı ele geçiren bu melodi ile bir kez daha müzik camiasına kendi rengini ve dokunuşunu da katmış oldu.

Merve Çaloğlu’nun sanat yolculuğu, küçük yaşlarda başlayan piyano tutkusu ile şekillenmiş ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın zengin eğitimiyle temellendirilmiş. Müzikal zekâsı, disiplini ve tutkusuyla sadece bir enstrümantalist olarak değil, aynı zamanda Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ndeki tiyatro eğitimiyle sahnenin çeşitli renklerini öğrenmiş ve bu renkleri kariyerine başarıyla yansıtmış. Müzikaller, tiyatro oyunları ve dizilerde gösterdiği oyunculuk performansıyla tanınan Çaloğlu, seslendirme sanatçısı ve besteci kimliğiyle de müzik dünyasında adından sıkça söz ettiren bir sanatçı. Sadece bunlar da değil, çok yönlü bir sanatçı olan Çaloğlu, kaleme aldığı yazılarla düşünce dünyamıza da ışık tutmakta.

Dinleyici olarak, “Mavi”nin melodi hatlarının hafızama kazınması ve Merve Çaloğlu’nun sesinin bu melodiyi nasıl zenginleştirdiğini duymak, onun gelecek dönemde yeni projelerde bize neler sunacağı konusunda büyük bir merak uyandırıyor doğrusu

İlk albümü ‘’Gittin Ya’’ ile müzik dünyasında kendine sağlam bir yer edinen sanatçı, bu albümle müzik sektöründeki birçok değerli isimle çalışma fırsatı yakalamış. Sonraki albümleri “Uzak Yollar”, “Tersine” ve “Aşk Benim İşim” ile de dinleyicilerin beğenisini toplamış. 2020 yılında sözü ve bestesi tamamen kendisine ait olan “Harikalar Diyarında Ben” adlı yeni çalışmasıyla, kendi prodüksiyon etiketi altında, düşüncelerini doğrudan kendi sanatsal dokunuşlarıyla dinleyiciye sunarak kariyerine yeni bir boyut kazandırmış.
Dinleyici olarak, “Mavi”nin melodi hatlarının hafızama kazınması ve Merve Çaloğlu’nun sesinin bu melodiyi nasıl zenginleştirdiğini duymak, onun gelecek dönemde yeni projelerde bize neler sunacağı konusunda büyük bir merak uyandırıyor doğrusu.
Senem (Lady Obscure)

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply