Türkçe İçerik

ODTÜ MT 25. Geleneksel Rock ŞenlİĞİ

Odtü Müzik Toplulukları, adından da anlaşılabileceği gibi tamamen Odtülü öğrencilerden oluşan, kuruluş amacı amatör gruplara daha çok sahne imkanı vermek olan, rock müziğin Türkiye’de yaygınlaşmasında yıllar içerisinde kritik rol oynamış bir topluluk. Bu yıl en büyük etkinlikleri olan Rock Şenliği’nin 25. senesi. Topluluğun tüm aktivitelerinde tek bir ortak tema var: Kaliteli müzik içeren işler ortaya koymak, kaliteli müzik icra etmeye çalışan grupları mümkün olduğunca desteklemek. 

Rock Şenliği’nin geçmişine baktığımızda, Türkiye’deki rock müzik piyasasında yer edinmiş birçok grubun bu yıl 25.’si yapılan Odtü MT Rock Şenliği’nin önceki yıllarında Odtü’de sahne aldığını görebiliriz. Odtü MT herhangi bir kâr amacı gütmüyor ve etkinliği mümkün mertebe kendi gayretleriyle organize ediyor. Topluluk bu sayede yıllardır, kaliteli müzik icra eden grupları, öğrencilerle uygun bilet fiyatlarıyla buluşturuyor. Tabii tam bu noktada, birçok grubun kısıtlı imkanlara rağmen Odtü MT etkinliklerinde çalmaktan keyif aldığını, festivalde sahne alan profesyonel grupların etkinliğe katkısının büyük olduğunu belirtmemiz gerek.

Etkinlik artık MT ile özdeşleşmiş olan, normalde bir konser salonu olarak ideal bir yer olmasa bile, topluluğun ve Rock Şenliği’nin ruhunu çok iyi yansıtan Mimarlık Amfisi’nde yapılıyor. Mimarlık Amfisi kendi içerisinde bir alternatif kültür yaratmış olan Odtü MT’nin önemli bir parçası. Son yıllarda piyasada bu tarz alternatif etkinlikler için büyük bir yer kalmamış olsa da hala Rock Şenliği’nde ileride iyi iş yapacak bir çok kaliteli grubu izlemek mümkün.  

Bu sene festivalin line up’ı oldukça zengin. Öncelikle Lady‘nin geçtiğimiz aylarda konser izlenimlerini yazdığı, üç harikulade müzisyenden oluşan Kes orada olacak. Seyirciler, Senem’in de yazısında dile getirdiği gibi, Emre Kula’nın sürekli değişen tonlarına, Mehmet Demirdelen öncülüğünde gelen tempo değişimlerine, Cenk Turanlı‘nın bas’taki hünerlerine şahitlik edecek.
Yine Stoner/Psychedelic Rock alanında beğeniyle takip ettiğimiz, 2018 yılında çıkardıkları kısa çalarları ”Ironiea” ve geçtiğimiz günlerde dinleme fırsatı bulduğumuz, yerel stoner/sludge/doom sahnesinin önemli isimlerinden Godbud ile yaptıkları ”Them Doomed Roads ile beğenimizi kazanan Strider’ı da festivalde 28 Şubat Cuma akşamı izleme mümkün.

İsmini görmekten mutlu olduğumuz bir diğer isim yüksek enerjili konserleriyle Ankara ve İstanbul seyircisinin gönlüne kısa sürede taht kurmuş Garage Rock/Punk grubu Bam Bam Bam.

Özellikle 2016 yılında çıkardıkları “Amy” adlı teklileriyle radarımıza takılan grup, ikinci kısaçalarları Lo-Fay‘ı M4NM bünyesinden 2017 yıllarının başlarında yayınlamış ve dinleyiciye sesini daha fazla ulaştırmayı başarmıştı.

Ekibimizden Lady Bleak’in Haymatlos Mekan‘daki hiçbir konserini kaçırmadığı grubun, her çaldığında kendini tutamayıp soluğu sahnede aldığı favori parçası Amy, çok büyük ihtimalle Festivalde de coşkuya neden olacak.

Daha bir dolu başarılı gruba ev sahipliği yapacak Festivale ilişikin izlenimlerimizi yakında yine bu sayfalarda bulabilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply