Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: ARKADAŞLIK SANATI

Yaklaşık 80 dakikalık, tek perde, geçen sene “Sanat” adıyla başlayan, bu sezon “Arkadaşlık Sanatı” adıyla devam eden oyun. Benim de 2023-2024 sezonunda izlediğim ilk oyun oldu.

Oyuna dair herhangi bir ön bilgim veya yorum okumuşluğum yok. Oyun özetini okuduğumda da açıkçası pek bir fikir edinememiştim oyunla ilgili. Fakat İstanbul’a döndükten sonraki ilk uygun tarih ve saate aldığım bilet oldu.

Üç eski arkadaş (Serge, Yvan ve Marc) üzerinden insan ilişkileri ve sanat hakkında eleştiriler barındıran bir konusu var oyunun. Zamanlaması çok iyi espriler var. İçsel düşünmeye iten başlıklar var. Fakat, mizah kısımları haricinde bana kopuk daha doğrusu yarım gelen metin, oyunu beğenmemin önüne geçti demek zorundayım. Birçok yerde bir veya iki replik daha olsa tamam olacak, ama gelmediği için tamamlanmamışlık hissi ile ayrıldım salondan. Aslında çok yerinde konulara değiniliyor. Güzel açmazlara dokunuluyor. Mesela bir sanat eserinin değerini, eserin kalitesi mi yoksa sanatçının ünü mü belirler? Veya kendi kafamızdaki değerlere ve önyargılara dayanarak karşımızdakini tanımadan yaftalamak hakkımız mı? Ya da yıllardır arkadaşımız olan biri hakkında gerçek düşüncelerimizi ayıp olmasın diye yumuşatmalı, saklamalı mıyız? Bu ve benzeri birçok güzel başlığın, kendi adıma, tadı yarım kaldı.

Yaratılan karakterler başarılı. Serge, kendini değerli gören, çevresinin de öyle görmesini isteyen, bunun için sanatı “alet edebilecek”, doğallıktan uzak bir doktor; Marc, dürüst bir klasik ve köşeli, obsesif bir mühendis; Yvan da omurgasız, orta yolcu. Aslında birçoğumuzun çevresinin özeti. İtiraf edelim veya etmeyelim, hayat bu tip insanların doğal dengesi etrafında döner biraz. Herkes Marc gibi olsa, Marc dahil bunu kimse kaldıramazken, herkes Yvan gibi olsa ortada ne bir üretim ne bir sanat olur mesela.

Oyunculuklarda Mehmet Solmaz, canlandırdığı karakter orta yolcu bir tip ve hâliyle daha silik olması beklenirken, ön plana çıktı diyebilirim. Benim için oyunun sonunda akılda yer eden performans onun oldu.

Beni üzerinde saatlerce düşünmeye itecek derinlikte bir akşam olabilirdi demekten kendimi alamadığım bir oyun oldu.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply