Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: CADI KAZANI

Dev kadrosu ve kocaman prodüksiyonu ile büyük alkışı hakeden, başarılı rejisiyle sizi 17. yüzyıla, cadı mahkemelerine götürecek klasik bir oyun. Bu sefer en baştan söyleyeceğim, gerçekten beğendim. Gereksiz bir Şehir Tiyatroları önyargısı ile gitmiştim ancak ışıklar kapandı, müzik girdi, ayin başladı ve tüm yargılarımı unutup tamamen oyuna odaklı bir hâle geldim.

Oyun iki perdeden oluşuyor ve iki buçuk saat sürüyor. Süre elbetteki uzun, hele de günümüzün seri tüketim alışkanlığı ve konsantrasyon eksikliklerini düşününce. Ama bundan kısası da bu oyun için olamazmış.

Metnin orijinalini okumuşluğum ya da Arthur Miller hakkında bir bilgim yok. Beraber gittiğim arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu oyunu listeme almıştım. Buradan kendisine tekrar teşekkürler. Harika bir geceydi.

Şehir Tiyatroları, böyle prodüksiyon imkanı verdiği müddetçe bu gibi büyük projelere imza atılmalı. Bunca kalabalık kadro, detaylı dekor, ışık, müzik, kostüm tasarımları kolay iş değil. Keşke özel tiyatrolar, hatta ufak tiyatro grupları da o güzel üretimleri için böyle bütçelerde fonlansa. Ne güzel işler ortaya çıkar hayal bile edemiyorum.

Oyuna gelecek olursak; benim için din, cadı temaları üzerinden daha çok cehalet üzerine eğilmiş bir izlenim bıraktı. Cehalet birden çok yolla, oldukça kolay bir şekilde yönlendirilebilecek bir unsur hayatlarımızda. Celal Şengör’ün bir röportajında verdiği çok sevdiğim demeci “senin cahilliğin benim hayatımı etkiliyor”un dün akşam sahnelenmesini izledim âdeta. Aklın yolunun, mantıksal sorgulamanın yapılamadığı bir yerde Abigail gibi bir karakter çıkar ve her şeyi, herkesi manipüle edebilir. Ve bu oyunda gördüğümüz gibi ortalığı tümden bir kaosa sürükleyebilir. Bu özel karaktere başarılı performansıyla can veren Berfu Aydoğan’a alkışlar o zaman.

Oyunculukları ekip olarak bütünüyle beğendim. Alkışları bol olsun. Bir saniye yerlerinde durmadan, sahnenin neredeyse her yerini kullanarak, oldukça efor gerektiren bu performansı uyumla ve dopdolu ortaya koydular. Tebrik ediyorum.

Mutlaka izleyin diyeceğim bir oyun. Listenize alın derim.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply