Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: CYRANO

İki perde, ara hariç toplam iki saat süren, nispeten kalabalık bir kadroyla sahnelenen, kült bir eser, klasik bir tiyatro oyunu. Edmond Gostand’ın yaklaşık 270 sayfa olarak Türkçeye çevirilmiş Cyrano de Bergerac isminden uyarlama olan DasDas’ın Cyrano oyununu bütünüyle beğendiğimi söyleyerek başlamak istiyorum.

Öncelikle sahne tasarımı, kostümler, ışık, dekor, müzik beni 1600’lerin ruhuna, dünyasına aldı götürdü. Böyle bir oyuna yakışacak düzeyde bir prodüksiyon olmuş. Klasik tiyatro sever biri olarak, oyundan alacağım tadı en yüksek dozda yaşamamı sağladı diyebilirim.

Yönetmen Ahmet Sami Özbudak’ın seçimlerini, oyundaki dokunuşlarını, yorumunu çok beğendim. Yıllar önce izlediğim, Moda Sahnesi’nin En Kısa Gecenin Rüyası oyununu hatırlatan mizahı, aslında trajedi & dram türünde izlenebilecek bu oyunu harika bir komediye çevirmiş. Duygu yüklü diyalogları, tiratları, muzip dönüşlerle keyifli bir dozda işlemiş ve en ağlamaya müsait yerde sizi yine tebessüm ettirmeyi başarmış. Tebrik ediyorum.

Oyunculuklara gelirsek, her biri harikaydı. Ama ne olursa olsun Bülent Emin Yarar’a ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Muhteşem bir performans. Bazı anlarda, özellikle de “İSTEMEM EKSİK OLSUN!” tiradında, beni aldı bambaşka yerlere, duygulara götürdü. Benim güzel dostum, Cyrano’mdu bu akşam. Bir kez daha kendisine hayran bıraktı hepimizi.

Oyunla ilgili temposu konusunda birinci perde zayıftı, ikinci perde daha iyiydi gibi yorumlar okudum. Ben buna katılmıyorum. Birinci perde beni oyunun dünyasına öyle bir çekti, öyle bir hazırladı ki, o 15 dakikalık ara olmasa daha bile mutlu olurdum diyebilirim.

Bu gibi klasik oyunlarla ilgili karşılaştığım, hatta bazen benim de kafamda oluşan bir soru oluyor. Böyle eski bir metnin, günümüzde yeri var mı? Bence böyle oyunlar, böyle eserler zamansız. Shakespeare, Moliere… Ne zaman okusam ya da izlesem büyülendiğim bir veya birden fazla an olur. Cyrano da böyleydi benim için bu akşam. İlk fırsatta eserin kendisini okuyacağım.

İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Listenizde mutlaka olsun.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply