Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: HARİKA ŞEYLER LİSTESİ

Sezonun en keyifli oyunlarından biri diye düşünüyorum. Bora Akkaş’ın tek kişilik olarak başladığı, biz seyircileri de oyuna bizzat dahil ettiği, samimi, bol kahkakalı, bir o kadar bilgilendirici unsur dolu güzel bir çeviri, oyun. Tek perde, yetmiş beş dakika sürüyor.

Altı yaşında bir çocuğun intihar girişiminde bulunan annesi hastanedeyken onu hayata bağlasın, mutlu etsin diye yazmaya başladığı Harika Şeyler Listesi bir noktada onun için bir tutku, bir noktadan sonra da onu hayata bağlayan şey haline geliyor. Liste öyle enteresan ve güzel şeylerle dolu ki, her birini duyduğunuzda yüzünüzde tatlı bir tebessüme veya kocaman bir kahkaha atmanıza engel olamıyorsunuz.

Bora Akkaş, oyunun ilk saniyesinden son anına kadar samimi bir performans sergiliyor. Bir yerden sonra tiyatroda olduğunuzu kesinlikle unutuyorsunuz. Sanki bir evde denk gelip toplanmışız, o da bize hayatı boyunca başından geçenleri, o listenin oluşum sürecini, aşklarını, üzüntülerini, coşkularını, depresyonlarını anlatıyor. Hâl böyle olunca, oyuna interaktif katılım anlarındaki seyirciler de günün kocaman sürprizleri oluyor ve hep birlikte harika bir gecesi yaşıyoruz. Bu içten ve güzel performans için Bora Akkaş başta olmak üzere, tüm emeği geçenlere teşekkürler ve tebrikler. Alkışınız bol olsun.

Oyunu Alan Kadıköy’de izledim. Meydan sahne düzeni bu oyun için ideal düzen olmuş. Üst düzey bir seyir zevki veriyor. Dekor ve ışık tasarımı olmayan (ya da başladığı şekilde biten bir tasarım diyelim) bu oyun, güzel düşünülmüş, düzenlenmiş. Müzik seçimleri de iyiydi, keyifli eşlikçilerdi.

Keyifli bir akşam, yüzünüzde gülümseme, anlattığı konunun intihar temelli olmasına rağmen umut ve hayaller dolu bir şekilde tiyatronun kapısından çıkmak istiyorsanız mutlaka gidin. Kendinizi kendi listesinizi yapmaya başlarken bulabilirsiniz.

  1. Tiyatro

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply