Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: HAYAT SENİ ÇOK SEVİYORUM

2022-2023 sezonunu bu oyun ile ve en sevdiğim sahnelerden Moda Sahnesi’nde açıyorum.

Oyunla ilgili konuşmadan önce bugüne kadar kendisinden haberim olmayan İlhan Sami Çomak ve onun gibi birçoğumuzun bilmediği, sebepsiz yere girdikleri hapishanelerde hayatı yaşama hakları ellerinden alınmış insanlar için yeterli bir karşıt duruş göstermediğim, unuttuğum ve hepsini olmasa da birçoğunu yine unutacağım için üzgünüm. Moda Sahnesi gibi bu duruşu ellerinden geldiğince ortaya koyan ekiplere, sanatçılara, sanata gönül vermiş insanlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Sanatın yapıcı, yol gösterici yolunu etkili kullanıyorlar. Kocaman alkış sizlere gelsin.

Oyuna gelirsek; Türkçe ve Kürtçe dillerinde harman bir metin, bu kısa zamana sıkıştırılmış kocaman bir hayat hikayesine müthiş eşlik eden türküler ve İlhan Sami Çomak’ın 28 yılı hapishanede geçen 49 yıllık yaşamının bizler için derlenmiş kısa bir özeti.

Işık ve dekoru çok etkileyici buldum. Özellikle dekordaki her şey, hikayenin bir noktasını destekleyici unsur olarak itinayla kullanıldı. Âtıl tek bir öğe bile yoktu. Arka fondaki üzeri Şahmeran desenli perdeye yansıtılan fotoğraf ve video kareleri, desenler hikayeyi dinlerken zihnimi görsellikte zenginleştirdi.

Oyunculuklar çok samimi idi. Ezberde takılmalar biraz sıkçaydı ama daha bu sezon gösterime giren ve bugün toplamda daha üçünce kez seyirci karşısında oynanan bir oyun için heyecana vermek lazım. Fakat aralarındaki uyum ve sahici oluşları gözlerine, duygularına yansımıştı. İkisine de buradan büyük alkış.

Çoğunlukla lineer bir tarih algısında ilerleyen, ara ara geçmiş ile bugünün birbirine girerek takip ettiğimiz İlhan Sami Çomak’ın hikayesi izleyen bir çok kişinin gözlerini yaşlandıran, kimini hüngür hüngür ağlatacak kimimizin de boğazını düğümleyecek cinsten. Çocukluğundaki o saf, temiz hayal dünyası, eğlencelerini izleyerek başlıyoruz. Bingöl’de geçen bu çocukluğun büyük kısmı sıkı yönetim ve baskı dönemleri. Ötekileşme, dayak, küfür, sevgi, aile, kardeşlik, zorbalık, dilsizlik, dinsizlik, aşk, heyecan, yaşama sevinci, tutku, ölüm, kayıp, merak… Oyun da işte bu kelimelerin sırası gibi sizi bir iyi duygulara, bir kötüye, bir yukarı, bir aşağı vurup duruyor. Çatışan duyguları peşpeşe ustalıkla işlemişler.

Hayat sizi bu kadar yorarken hala “Hayat Seni Çok Seviyorum” diyebilmektir galiba İlhan Sami Çomak olmak. Kendisini bugün tanıdım ama bu oyun sayesinde epeyce tanıdım. Seni bir gün bırakırlarsa, dilediğin gibi ağla güzel ağabey!

Emeği geçen herkese teşekkürler, saygılar, sevgiler.

Sezonu bu oyunla açmış olmak özel ve güzel oldu. Mutlaka fırsat bulup gidin, pişman olmayacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=DtEU8J0iJyc&ab_channel=M%C3%BCnirNurettinSel%C3%A7uk-Topic

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply