Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: KIRLANGIÇ

Oyun Atölyesi’nin bu sezon gösterime giren, başrollerini Uğur Kanbay ve Selen Öztürk’ün paylaştığı, seksen dakikalık trajedi-dram tarzında bir oyun. İtiraf ediyorum, bu oyuna gitmedeki temel sebep, Uğur Kanbay ve daha önceden izlediğim performanslarıydı. Hem yönetmen, hem yazar hem de oyuncu olarak izlediğim diğer oyunlardan sonra bu sefer salt oyuncu olarak karşımızdaydı. Kendi başına öne çıkmadı. Selen hanım ile birlikte muazzam performans sergilediler. Perdenin açıldığı andan kapanışa kadar oyunun dünyasına bizleri aldılar ve asla bırakmadılar. Aralarında büyüyen çatışma, katman katman açılarak büyüdü, çözüldü, büyüdü, çözüldü. Rol değil, yaşanmışlık izledim. Her ikisine de kocaman alkışlar.

Sahne tasarımıyla ilgili olarak ışık, açılış ve kapanış anları hariç değişmeden aynı kaldı diyebiliriz. Dekor ise, bu oyun için olması gerektiği gibi hem kullanışlı, hem de yaratılmak istenen dünyayı bizlere gösteren nitelikteydi.

Bu oyunu, konusu hakkında spoiler vermeden anlatmak gerçekten zor. En ufak bir şeyden bahsedersem bu oyunun vurucu etkisi kaybolur. Ancak şunu söylemeden geçmek istemiyorum. Amelia ve Ramon’un aralarında geçen tartışmanın, özellikle fikir çatışması kısımlarında, Ramon tarafında savunulan fikirlerde bir miktar beni iten ya da özdeşleşmenin dışında bırakan, aşırıya kaçan yanlı bir görüş hissiyatım oldu. Ama bir yandan da yaşanılan olay benim başıma gelse farklı tepki verir miydim ki sorgusunun da arasında kaldım. Tiyatronun eğitici, yol gösterici, düşündüren yönünden hep bahsederim. Bu oyun güzel dersler çıkarılabilecek bir metin içeriyor. Dayanak olarak alınan konuda, ne kadar objektif bir sorgulamaya bizleri itiyor, o konuda birkaç soru işareti ile ayrıldım. Üzerine düşüneceğim.

Son olarak afiş ile alakalı, oyuna bilet alırken açıkçası pek dikkat etmemiştim. Fakat oyundan sonra “bu afişi mutlaka özel olarak tebrik etmeliyim” dedim. Oyuna dair görsel ile anlatılabilecek ne varsa çok güzel aktarmış. Elinize sağlık.

Emeği geçen tüm ekibe büyük alkış. Sezonda izlenesi bir oyun. Zaman ayırın derim.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply