Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: KREUTZER SONAT

50 dakikalık, tek perde, Tolstoy’un aynı isimli kitabından uyarlama bir oyun. Yıkıcı ve provokatif bir metin. Şiddet, kıskançlık, cinsellik, şehvet, kadın, erkek, evlilik, aidiyet, sevgi, nefret… İnsanoğluna ve özellikle kadın erkek ilişkisine, cinslerin yapılarına dair bildiğiniz tüm kavramları size sorgulatacak cinsten hem de. Deşilmesini sevdiğim türden konular.

Karşımızda bir kıskançlık krizi sonrası karısını öldürmüş bir adam ve onun kendi içinde yaşadığı ikilemin elli dakikalık hikayesi var. Kiminiz ona hak verecek, kiminiz ona bazı konularda hak verip bazı konularda yerecek, kiminiz ise tümüyle nefret edeceksiniz. Ama günün sonunda onun sizden tek bir ricası var. Dinleyin, anlayın ve mümkünse bağışlayın onu.

Kayhan Berkin’i yönetmeni olduğu Misket, Düğün Şarkıcısı ve Evlilikten Sahneler isimli oyunlardan tanıyorum. Evlilikten Sahneler’de oyuncu olarak rol de almıştı fakat çok kısa bir bölümdü, o yüzden oyunculuğuna dair fikrim yoktu. Dün akşam gördüm ki, oldukça başarılıymış. Bu metni, bu gerilim dozunda ve tempoda oldukça başarılı bir şekilde canlandırdı. Tebrik ediyorum. Gözümü kırpmadan izledim.

Yıllar önce Tehlikeli Oyunlar’da Erdem Şenocak’ın performansında böyle tüm metni, pür dikkat, hiç kaçırmadan izlediğimi hatırlıyorum. Uzun zaman sonra bu oyunda da benzerini yaşadım. Kitabı da listeme aldım, okuyacağım.

Emeği geçen herkese büyük alkış. Ben çok beğendim, izlemenizi tavsiye ederim.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply