Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: N’OLCAK BU YUSUF UMUT’UN HÂLİ

Ara ile birlikte yaklaşık üç saat süren, enerjisi yüksek, hatta bazı bazı yorucu ama bol güldürülü, duygu yüklü bir oyun izledim dün gece. Tiyatro Hemhâl ekibi benim için düşünülmeden bileti al demek. Bundan önceki dört oyunları aklımda öyle güzel yer etmiş ki, bu oyunun ilanını görür görmez prömiyerine bileti aldım. Ayrıca yazar ikilisinden Alis Çalışkan’ın da bu sezon izlediğim üçüncü oyunu oldu ve rahatlıkla şunu diyebilirim: ‘Onun imzasını görüyorsanız hiç çekinmeyin, doğruca gişeye gidin.’

Hakan Emre Ünal’ın tek kişilik performansı olan bu oyunda Yusuf Umut’un hayat hikayesini anlatışını izliyoruz. Çocukluk, yasaklar, kavgalar, haytalıklar, ergenlik, sokak, aykırılık, kahkaha, ağlama, mutluluk, hüzün her şey var anlatılan bu kısacık hayatın içerisinde. Çok bildik bir karakter diye izliyorsunuz, yine de şaşırtıyor. Şimdi başına bu gelecek herhalde diyorsunuz, yine de merak ediyorsunuz. Yusuf Umut, hepimizin içerisinden bir şeyler ya da geçmişinden, anılarından bir parça. Sanırım bu performansı bu kadar etkileyici yapan en önemli faktörlerden biri metnin kendisi. Projenin oluşması için yaklaşık dört sene (pandemi kaynaklı tahminen) ve provalar için de altı ay kadar uğraşmış ekip. Sonuç, oldukça başarılı.

Hakan Emre Ünal, tek kişilik bu kadar yoğun efor isteyen bir performansı layığıyla icra ediyor. İzlerken ben yoruldum, o durmak bilmedi. Sahnede yaşanan ufak tökezlemeleri veya seyirciden gelen tepkileri de oyunun içerisine muazzam bir şekilde yedirip entegre etti. Kendisine kocaman alkışlar. Trom oyunundaki tek kişilik performansı gibi Yusuf Umut karakterini bizlere inandırdı, yaşattı, benimsetti. Kendisine kocaman alkışlar.

Dekor sade bir bankla arka fonda beyaz üzeri lekeli bir örtü. Bu tip sade ama kullanışlı, oyunla bütünleşen tasarımları seviyorum. Işık kullanımı etkili, müzikler de özenle seçilmiş. Sahnelenmede emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Kendimce tek eleştirim ya da izlemek isteyenlere uyarım şu: Oyun iki perde ve en başta da belirttiğim gibi üç saat kadar sürüyor. Halen pandemi kurallarının geçerli olduğunu düşünürsek (maske ile izleme zorunluluğu) bir hayli yorucu bir seyir olabilir. Oyuna gideceğiniz gün yorgun olmamanızı ve enerjinizin düşük olmamasını tavsiye ederim.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply