Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: NORA 2

Yaklaşık 90 dakikalık, 1879 tarihli Henrik Ibsen’in yazdığı Bir Bebek Evi (Nora) isimli kitabın devamı niteliğinde, 2017 yılında Lucas Hnath tarafından yazılmış olan Bir Bebek Evi – Part 2 (Nora 2) adlı kitabın uyarlaması olan bir oyun. Klasik bir oyun olarak kabul edilen birinci eserde evini, yaşadıklarına artık katlanamayacağını anlayarak terk eder başrolümüz Nora. Bu oyunda ise 15 yıl sonra aynı eve geri döner. Arkasına bakmadan bırakıp gittiği evde bir koca, üç çocuk ve bir bakıcı (kendisini de yetiştiren) bırakmıştır. Bu habersiz geliş ile birlikte hâliyle nedenler, nasıllar ve hesaplaşmalar kaçınılmazdır. Bize düşen de bu harika metni ve oyunculukları arkamıza yaslanıp izlemek.

Metnin içindeki bazı unsurların, bugünün dünyasında -en azından birçok ülkede- elbette ki karşılığı yok. Fakat ana hatlarıyla bunca yıldır hiçbir yere varamadığımızın, veya bu kadar az ilerleyebilmiş olmamızın yüzüme çarpılması gibiydi benim için bu oyun. Kadın erkek ilişkilerinde, iki tarafa düşen roller ve toplumun bu rolleri bireylere ne kadar dayattığını, kabul ettirdiğini izledim adeta. Kendi adıma bu oyunun vermek istediği temel mesajın, çevre faktörünün kadına ve erkeğe yüklediği roller, bu rollerin ne kadar yanlış olabildiği, kabuklardan sıyrılamamada ne derece etkin olduğu ve gelecek nesillerin de bundan ne şekilde nasibini alabileceğini göstermesi olduğunu düşünüyorum. Nora’nın eşi Torvald ile, bakıcısı Anne Marie ile ve kızı Emmy ile yaptığı diyalogların hepsi farklı bir yönden bakmanızı sağlıyor.

Bir de metnin Nora karakterini ideal bir kadın ikonu gibi göstermeyip, ayakları yere sağlam basan, ne istediğini bilen özgürlükçü bir kadın gibi sahnelemesinin altında, pek de bir yere varamamış ve bazı konularda at gözlüklerini ve radikal bakış açısını kıramamış biri olarak ortaya koymasını da ayrıca beğendim. Çuvaldızı kendine de batırabilen böyle metinleri seviyorum.

Oyunculuklara diyecek tek sözüm, hepsi harikaydılar. Oldukça akıcı ve uyumlu bir performanstı. Hepsine kocaman alkışlar.

Mutlaka gidin diyeceğim bir oyun benim için. Tavsiye ediyorum. Kaçırmayın.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply