Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: SAMANYOLU’NU BİLİR MİSİNİZ?

Bazı oyuncular vardır, isimlerini görürsünüz ve izleyeceğiniz seviyeyi gitmeden bilirsiniz. Şaşırtmazlar. Cuma akşamı Kozyatağı Kültür Merkezi’nde izlediğim Cem Davran ve Hakan Gerçek, tam olarak bunu yaşattılar. Trajedi bir metin olan Karl Wittlinger’in Samanyolu kitabını komedi tadında uyarlayarak sahnelemişler. İki perdeden oluşan oyun yaklaşık olarak iki saat sürüyor. Usta işi oyunculuklar, dozunda mizah ve akıcı bir metin ile sıkılmadan izliyorsunuz.

Bir savaş sonrası kimliğini yitirmiş bir deli olarak hüküm yedirilmiş bir adam ve onun olduğu hastanede asabiyeci olarak çalışan eski bir aktörün karşılaşmalarını izliyoruz. Deli hükmünü benimsemiş(!) olan Sam, doktora kendi hayat hikayesini anlatan bir tiyatro metni verir. Bu metindeki kendi dışındaki karakterleri oynaması için asabiyeciyi ikna eder. Kesitler hâlinde Sam’in başından geçen olayları izleriz. Esasen trajik olan olaylar silsilesi bize o kadar muzip bir dille ve oyunculuklarla yansıtılıyor ki hikayenin dramını anlıyor olmanıza rağmen kendinizi gülmekten, kahkaha atmaktan alamıyorsunuz.

Oyunculuklara tek diyecek şey: Büyük alkış! Cem Davran, son sahneye kadar sadece Sam karakterini canladırıp en sonda ekstra bir karakteri oynarken, Hakan Gerçek, birden fazla karaktere bürünüp her birine ayrı ayrı hayat veriyor. Hepsi birbirinden oldukça farklı tipler olmasına rağmen bunları doğal, capcanlı, ustaca sahneledi. İki oyuncuyu da harika performanslarından ötürü tebrik ediyorum. Ekstra başka bir söze gerek yok bence. Ek parantezimi yan rollerdeki sahne ayarlamasında hasta rollerindeki sözsüz performanslarıyla isimlerini “Tontiş” ve “Pimpiş” olarak bildiğimiz oyunculara açıyorum. Sahne geçişlerini bizlere kahkahalı yaptıran çok güzel unsurdular ve bence başarılı bir performans da onlar ortaya koydular. Kendilerine alkışlar.

Keyifli bir akşam geçirmek, klasik tiyatro dekoru ve oyunculukları görmek istiyorsanız, göndermeli hiciv ve keyifli bir mizah izlemeyi seviyorsanız zaman ayırıp bu oyuna gidin derim. Şimdiden iyi seyirler.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply