Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: SENEYE BUGÜN

13 Ocak 2021 akşamı Mecidiyeköy Büyük Sahne’de izlediğim İstanbul Devlet Tiyatrosu oyunu Seneye Bugün hakkında olacak bu seferin yazısı. Bernard Slade’in yazdığı, Celal Kadri Kınoğlu’nun yönettiği romantik komedi türündeki oyunda sahneyi Celal Kadri Kınoğlu (George karakteri ile) ve Gerçek Sağlar Alnıaçık (Doris karakteri ile) paylaşıyorlar. Dönem olarak 1951-1975 tarihleri arasında geçen oyun, sizi daha başlamadan sahnedeki usta işi dekor ve ışıklandırmayla o zamana götürüyor ve kendine çekiyor. Oyun süresi 75 dakika, tek perde. Her yıl aynı gün Kaliforniya’daki aynı otel odasında buluşan, rutindeki hayatlarında başkalarıyla evli olan George ve Doris’in aldatma heyecanı, suçluluk duygusu, kafa karışıklığı, giderek büyüyen aşklarını, bağlılıkları ve derinden paylaşımlarını samimi bir dilde izlerken aynı zamanda 1951-1975 dönemine dair bir miktar da olsa düşünce yapısı ve tarihi olaylarına da tanık oluyoruz.

Oyun tek perde fakat kendi içinde bölümlerden oluşuyor. İlk olarak 1951 tanışma ve ilk kaçamak. Sahne geçişlerinde duvarlara yansıtılan o döneme ait gazete manşetleri, döneme damgasını vurmuş figürler, o dönem insanını gösteren fotoğraflar ve çalan müzikler size ön fikri veriyor ve havaya sokuyor zaten. İlk gün aralarında aldıkları kararı beş yıl sonrasında geçen ikinci sahnede görüyor ve her sene aynı gün bu otel odasında buluşup ardından da bir yıl boyunca hiç görüşmediklerini öğreniyoruz. Oyun boyunca ya 5 ya da 6 sahne geçişi oluyor. Her geçişte seçilen tarihe göre kıyafet seçimleri, konuşulan kelimeler, erkeğin ve kadının algılarındaki değişimleri görüyoruz. Benim en sevdiğim Doris karakteri aracılığıyla işlenmiş olan kadının sosyal ve iş dünyasında her geçen yıl ile birlikte edindiği konum, onun mücadelesi, gelişimi. Birçok tarih okumasında gördüğümüz kadının erkek ile eş haklara sahip olması son 75-100 yılda kendini göstermiş bir olgu ve o dönemde geçen, romantik komedi türündeki bu oyunda, ustalıkla, sadelikle ve tüm gerçekçiliğiyle yedirilmiş. Çok başarılı buldum. Oyun süresi boyunca aralarında geçen diyaloglar hem samimi hem de mizah dolu olunca birçok yerde kahkahalar ile izliyorsunuz. Her duygunun tam tadında olduğunu ve 75 dakika boyunca abartı hiçbir ana rastlamadığımı söyleyebilirim.

Oyuncuların performanslarına gelirsek, ikisi de birbirinden harika ve usta işi oyunculukları ile büyük alkışı hak ettiler. Kendi adıma şöyle diyebilirim: Sahnede oynayan değil inanmış bir biçimde yaşayan iki insan izledim. Dolayısıyla onlarla beraber ben de aldattım, aşık oldum, suçluluk duydum, mutlu oldum, üzüldüm, arzuladım, kafa karışıklığı hissettim, her sene o günü iple çektim.

Bu keyifli akşam için emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerimi iletiyor ve zaman ayırıp izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bilet ve oyun tarihleri için: https://biletinial.com/tiyatro/seneye-bugun-dt

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply