Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM DİRMİT

Üç yıl kadar önce izlediğim Dirmit kız selam olsun sana yeniden. O kadar samimi o kadar içtensin ki yine değil de yeni dinledim hikayeni. Kepçe oldum karşında gecenin karanlığında yalnızlığına eşlik ettim. Tulumba oldum ayrı kaldığımız günlerde başından geçenleri dinledim. Derdini dert edindim kendime, sıkışmışlığına katıldım, anlatış şekline kahkahaları bastım, ortak oldum sevgine, acına, yüreğine. Yaşamı bu kadar sevmek ne güzel şey dedim kendi kendime. Sen ise durdun mu? Tabiki durmadın!

Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” isimli kitabından uyarlama olan bu oyun, beni tanıyanların bileceği üzere, çok sevdiğim Tiyatro Hemhâl ekibinin işlerinden biri. Sahnede Dirmit kız rolünde Nezaket Erden, Yönetmen koltuğunda Hakan Emre Ünal. Kendimi tekrara düşeceğim ama bu ekibin yaptığı her işi seviyor, sayıyorum. Yerleri benim için hep ayrı oldu, öyle de olmaya devam edecek. 90 dakika süren bu oyunda Nezaket Erden, tek başına, elinde bir saksı çiçeği ile karşımıza çıkıyor. Köyden şehire göç etmiş, tek göz odalı bir evde oldukça kalabalık bir ailenin direnişçi kızı Dirmit. Hayatı seviyor o. Yeniliği, arayışları seviyor. Merak ediyor sürekli. Hayalleri var. Kocaman bir kalbi var. Ama sıkışmışlık içinde sürekli. Gelenek, görenek, mahalle, anne, baba, abi, örf, kitap, cehalet, cinsellik, kendini tanıyamama, tanımlayamama, dayak, din, okul… Baskının aklınıza neresi, nasılı gelirse gelsin. Her bir yönden bastırıyorlar Dirmit kızı. Ama o durur mu? Durmaz tabi! Sokağa anlatır kendini, denizlere bakar hayaller kurar, rüzgâra kapılır aklı, toprakta bulur besin kaynağını. Bu gibi coğrafyalarda istediklerine ulaşamayan her kadının direnişinin hem tatlı hem de koyu bir simgesi sanırım Dirmit. Bakmayın öyle güldürdüğüne, kahkahalara sizi boğduğuna. Sahne ışıkları son kez sönerken, “Ya aslında ne çok şey anlattı, anımsattı bize” diyeceksiniz.

Dekorsuz ve müziksiz bir oyun diyebiliriz. Işık, tüm mizansenin büyük bir tamamlayıcısı. Sizi ulaşmanız istenen duyguya hazırlıyor.

Oyunculuk ise tek kelimeyle muhteşem. Eforlu bir metin ama tek bir takılma, tek bir yapmacıklık yok. Öyle içten, öyle sahici. Nezaket Erden, geçtiğimiz senelerde “Yılın Kadın Oyuncusu” ödülünü bu oyun ile almıştı. Kesinlikle hakeden bir performans. Kocaman alkışlar kendisine!

Tüm ekibe, emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkürler. Yeni oyunlarını dört gözle bekliyorum.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply