Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: SON ADA

İki perde, ara dahil iki saat süren yeni Tiyatroadam oyunu. Bu ekibin daha önce Kafkas Tebeşir Dairesi ve Büyük İskender’in Atı isimli oyunlarını izlemiştim. Oyunlaştırarak ortaya koydukları metinler, yüksek enerjili, müzik dolu ve tempolu bir seyir sunuyor hep. Kendilerine has bu tarzı seviyorum.

Bu sezon başlayan Son Ada oyunu, Zülfü Livaneli’nin aynı isimli romanından uyarlama. Oyunu, tanıtımını gördüğüm gibi listeme almış ve bu sefer kitabı okuyup gitme kararı vermiştim. Şahsen böyle yaparsanız oyundan daha büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. Kitabı neredeyse birebir oyunlaştırmışlar. Ufak tefek bir iki yeri oyun süresi uzamasın diye kısaltmışlar tahminen, ama metnin bütününde bir eksiklik hissi yaratmamış. Anarşi düzeniyle üpotik bir mutluluk yaşayan kırk haneden oluşan ada halkının, 24 numaralı hane sahibinin vefatı üzerine boşalan eve medeniyet(!) sevdalısı bir devlet başkanının gelmesiyle, distopik bir çöküşe doğru ilerleyişinin hikayesi bu oyun. Siyasi yönü ağır basan, eleştiri dozu yüksek, sorgulatıcı bir metin.

Tiyatroadam ekibine kocaman alkışlar. Ekip olarak harika bir performans izledim. Sahne kullanımı, tasarımı, dekor, müzikler, oyunculuklar, kostümler… Bütünüyle iyi iş. Işığınız bol olsun, kocaman alkışlar.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply