Specials Türkçe İçerik

SEYİRCİ KOLTUĞUNDAN BAKIŞ: TAXİM

İki perde, iki saat süren, bol hicivli ve kahkahalı, El Bar isimli filmden uyarlama tiyatro oyunu.

Baba Sahne ekibi tarafından sahneye konan oyun, oldukça kalabalık oyuncu kadrosu ve muazzam dekoru ile bana harika bir akşam yaşattı. Her rol, her oyuncu öyle doğal performans sergiledi ki, başından sonuna kendimi Taksim’de Taxim Bistro’da zannettim ve tiyatroda olduğumu neredeyse unuttum. Oyunculukları birbirinden ayrı yere koymaya gerek duymuyorum, her şey tam da olması gerektiği gibiydi. Her biri, rolünün hakkını sonuna kadar verdi.

Baba Sahne’nin politik duruşu, yerinde ve güncel göndermeleri oyun içerisine kıvamında yerleştirilmişti. En sevdiğim, kardeşe doğum günü için alınan “bu zamanların en pahalı hediyesi” oldu. Oyunu izlediğiniz zaman anlayacaksınız ;).

Dekor için ayrı bir paragraf açmak lazım. Öyle detaylı ve özenle hazırlanmış ki hayran kalmamak elde değil. Sizi ilk andan itibaren içine alıyor. Ve barın giriş katından ikinci perdeyle birlikte bodrum katına o dönüşüm takdire şayan. Emeği geçenlere büyük alkış.

Oyunun başlamasından önce Kafa Radyo eşliğindeki girizgah çok güzel olmuş. Rutin uyarılar yerine, kahkahalar eşliğinde oyuna hazırlanmış oluyorsunuz. Ve tabi tatlı eleştiriler ile de 🙂

Bu oyundan beklentiniz bence şu olmalı: Gidip harika bir senaryolu, mizah dozu yüksek, eğlenceli bir akşam geçireyim. Oyunun bir mesajı olsun ama öyle vurucu sertlikte olmasına gerek yok. Ve usta oyuncuları sahnede göreyim. Eğer buysa beklentiniz, doğru oyuna gidiyorsunuz demektir. El Bar filmini izlemedim, onu da izledikten sonra aradaki benzerlikleri ve uyarlama inceliklerini de görmek güzel olacaktır diye düşünüyorum.

Tüm emek veren Baba Sahne ekibine ayakta alkışlar bu güzel performans için.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply