Türkçe İçerik

Wisdom of Crowds Türkiye’de!

Katatonia ve The Pineapple Thief Hayranları Arasında Büyük Heyecan Yaratan Wisdom of Crowds Türkiye’de!

Katatonia vokalisti Jonas Renkse (nam-ı diğer Lord Seth) ve The Pineapple Thief  gitaristi Bruce Soords’dan bahsediyorum tabii ki. Ben proje diyorum ama gönül ister ki, Wisdom of Crowdstek albümlük bir proje değil de, uzun soluklu bir grup olsun,  zira sonuç çok etkileyici!

Gelelim haberin en güzel yanına: Bu yetenekli müzisyenler Easternbull Enternainment organizasyonuyla haftaya ülkemizde olacak. Evet doğru duydunuz, Wisdom of Crowds dün Paris’te ilk konserini gerçekleştirdiği  Avrupa Turnesi kapsamında, 11 Aralık Çarşamba akşamı Ankara If Performance Hall’da , 12 Aralık Perşembe akşamı da İstanbul’da Jolly Joker sahnesinde olacak!

Albümü henüz dinlemediyseniz, Ankara ve İstanbul konserleri grubu dinlemek için büyük bir fırsat. Dinlediyseniz zaten muhtemelen konserde görüşürüz. İkilinin müziği hakkında fikri olmayanlar için de hemen belirteyim, Wisdom of Crowds’ın müziği, alternatif rock, progressive rock, electronica gibi birçok tarzı kapsadığından dolayı çok geniş kitlelere hitap edeceğini düşünüyorum. 

Müzikleri hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse;

Wisdom of Crowds’ın tarzında doğal olarak Katatonia ve The Pineapple Thief ile benzerlikler var. Katatonia  denince akla gelen tertemiz, pırıl pırıl bir sound, depresif bir mod ve Jonas Renkse’nin muhteşem sesine; Bruce Soords’nın muhteşem gitar tonunu ve etkileyici riff’lerini ekleyip bir de The Pineapple Thief’in elektronik dokunuşunun dozunu artırırsak, Wisdom of Crowds’ın formülüne oldukça yaklaşmış oluruz sanırım. Ben depresif mod dedim ama Katatonia ile karşılaştırıldığında Wisdon of Crowds parçaları “oldukça neşeli” olarak bile nitelendirilebilir, ama Renske’nin sesini hüzünle bağdaştırmışız bir kere… 

Steven Wilson, Gavin Harrison, Porcupine Tree, Anathema gibi dünya devlerinin (ve tabii tahmin edeceğiniz gibi Katatonia ve The Pineapple Thief’in) tercih ettiği, kendini “post-progressive label”olarak tanımlayan  Kscope müzikten çıkan albümdeki parçaların besteleri Soords imzası taşıyor. Ama bana sorarsanız, parçalar Katatonia sound’ına daha yakın. Konser günü müzisyenlerle görüşme fırsatım olursa soracağım sorulardan biri de bu, sanırım tecrübeli müzisyen albümde daha çok Renkse’nin sesine ve tarzına uyacak parçalar hedefledi.

Özetle, kaçırılmayacak bir konser!
Orada görüşmek üzere!
Lady Obscure

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply