Türkçe İçerik

Woyzeck İzlenimlerim

Woyzeck izledim yine…

Erdal Beşikçioğlu ve Süleyman Bağcıoğlu isimlerinin aynı cümle içinde bulunduğu bir yapıt karşısında saygı duruşuna geçiyor insan tabii, ister istemez. Ama iddia ediyorum, bu iki inanılmaz sanatçıyı istediğiniz kadar tanıyın, sevin, hayranı olun; hiçbir şey sizi Woyzeck’in üzerinizde yaratacağı etkiye hazırlayamaz!

Berkan Şal’ın sahneye çıkmasıyla ilk saniyeden diken diken olan tüyleriniz eser boyunca size orada olduklarını hatırlatacaklar, çünkü bu eser bildiğimiz hiçbir sanat formuna benzemiyor ve seyirciyi inanılmaz biçimde etkiliyor. Ben ki milyor tane konser, tiyatro, opera, bale, diğer her nevi dans gösterisi izlemiş sanat delisi fakirim, Woyzeck’ten sonra çarpılmış suratımla Çağla Su’ya “Biz az önce ne izledik” demek durumunda kaldım. Türü illa etiketlemek gerekirse eser bir Rock Opera. Ama işte eksik kalıyor böyle yazınca. Ankara’nın göbeğinde sahnedeki ve sahne arkasındaki tüm sanatçıların üstün performans gösterdiği, alışılageldik tek bir saniyenin bile olmadığı, ışık prodüksiyonundan, kostüm ve makyajlarına kadar her şeyin sıra dışı ve harikulade olduğu, kalıplara sığmayan, sert bir toplum eleştirisi, bilindik bir eserin absürt bir yorumlaması. Tiyatro bir Michelangelo’nun Kıyamet Günü freski ise, Woyzeck Picasso’nun Guernica’sı mesela…

“Sen kalk  Ayreon’un The Theater Equation’ını seyretmeye Rotterdam’a git, evine 300 mt uzakta sergilenen Woyzeck’i izlemeye bu kadar geç kal” diye kendi kendime söylenmedim değil. Şimdi bu Türk toplumu, Ankara sanatseveri Beşikçioğlu’na teşekkür borçlu değil de ne?! Minnettarız üstat!!! Minnettarız!

The Theater Equation’ı niye andım şimdi? Çünkü müzikler ve müzisyenler o kadar iyi ki, arada tiyatroda olduğunuzu unutup, Süleyman Bağcıoğlu’nun sololarını falan alkışlayasınız geliyor. Müzik arka planda tamamlayıcı bir öğe olmaktan çok daha fazlası. Zaman zaman başrol müthiş yetenekli bu müzisyenlere geçiyor adeta. Sanki bir konsept albümün sahnelenmesi gibi… Ben şahsen taraftarım.. bütün konsept albümler sahnelensin.. Projeye de Queensrÿche, Operation: Mindcrime ve Dream Theater Metropolis Pt. 2: Scenes From A Memory’dan başlansın! Heheh 😀

Kulağa inanılmaz gelmiyor mu??? E işte kalkın gidin Woyzeck izleyin o halde…

Tamam sakinleştim 🙂

Bu noktada iki sanatçıyı tebrik etmem gerekiyor. Bir, müzikleri baştan aşağı besteleyen, Berklee College of Music mezunu üstün yetenek Onur Yüce. Ayakta alkışlıyorum. Nokta!

İkincisi yıllardır adını duyduğum, bir türlü dinleme fırsatı bulamadığım deli yetenek Metehan Güler. O nasıl bir ses, o nasıl bir çığlık, o nasıl bir performans arkadaş?! Hiç insafı yok!  Metehan sahneye gelip şarkı söylemeye başlayınca Çağla Su gözlerini kocaman yapıp bana “Bu ne?!!” der gibi baktı. Tam beklediğim gibi 🙂  Gittim grubu Stone Free ile de dinledim; al işte, aynı insafsızlık orada da! Ayıp denen bir şey var yahu. İnsan bu kadar mı yetenekli olur? Alın bunu!

Üstüne bir de benim sevgili davul hocam Barış Menküer’i, değerli dostlarım Mehmet Öztürk’ü ve Murat Köselioğlu’nu ve tabii performansıyla Şebnem Ferah’ı aratmayan (zaman zaman da fena halde andıran) Müjde Kızılkan’ı ekleyin.. tam bir müzik ziyafetine dönüşüyor olay. Yukarıda bu yetkin müzisyenler kıyameti koparırken alt sahnede birbirinden şahane danslar, müthiş biçimde işlenmiş karakterler, inanılmaz derecede inandırıcı ve hatta sarsıcı oyunculuklar… Masaya yatırılmış ahlak, erdem, toplum, yoksulluk, kıskançlık, iyi, kötü, haklı, haksız, doğru, yanlış, evet, hayır…

Ben iki kez izledim ama doyamıyorum. Bu sezon sadece bir temsil kaldı. Gidiniz, seyrediniz.

Yönetmen: Erdal Beşikçioğlu

Oyuncular: Adem Aydil, Ayça Eren, Aytek Şayan, Ateş Bars, Berkan Şal, Burcu Özberk, Buse Kara, Burak Küçükosman, Deniz Atlı, Güneş Uydaş, Müjde Kızılkan, Metehan Güler, Melih Efe Çınar, Onur Yüce, Okan Eken, Onur Dilek, Zülal Süer, Ahmet Melih Yılmaz, Bezelye.

 Notlar….
  • Mehmet Öztürk’ün de parçası olduğu Heavy Sky’ın albümü Dreamer çıktı, aldınız mı? Hatta D&R’da en çok satan yerli albümler sıralamasında 3.sıraya yükselmişler bile.
  • Devlet Opera ve Balesinde Yevgeni Onyegin’i seyrettiniz mi? Burak Kayıhan’ın performanslarına zaten bayılırdım, bu eserden sonra deli hayranı oldum sanatçının. İzlenmeli!
  • Devlet Tiyatrolarında sergilenen Hayvan Çiftliği ve Yeşilçam’da izlediğimiz oyun ekibi çok iyi!
  • Benim bir an önce MDT Frida seyretmem lazım.

Görüşürüz o zaman.. Sevgiyle..

Lady O

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply